TVN FAKTY WALKA Z UŻYCIEM KRZESŁA W KARATE TSUNAMI

W poniedziałek 28 stycznia 2012 roku stacja telewizyjna TVN w popularnym programie TVN Fakty o godz. 19:00 wyemitowała informacje na temat walki z użyciem krzeseł, a wśród nich pokaz Karate Tsunami.  Program ten stał się wielką reklamą stylu Karate Tsunami i jego założeń (zasad technicznych i metodycznych), a także jego przedstawicieli. Opisany dalej program TVN Fakty powstał w związku z wydarzeniami, które były szeroko kontentowane na świecie przez szereg stacji telewizyjnych, między innymi BBC, a dotyczyły sfilmowanej sytuacji, kiedy kilkudziesięciu polityków na Dominikanie walczy między sobą z użyciem krzeseł.

Do wykorzystania krzesła w walce może dojść w wielu  sytuacjach, w których ludzie mają dostęp do krzeseł, a te znajdują się przecież w wielu miejscach. Krzesła głównie znajdują się i są używane w pomieszczeniach, ale – jak o tym świadczy przypadek przytoczony w opisywanym programie TVN Fakty – także na otwartej przestrzeni i na ulicach, zwłaszcza że również w naszym kraju jest coraz więcej ulicznych kafejek.       Tematyka użycia krzesła w walce, szczególnie w obronie, przedstawiona została nawet w książce – bestsellerze pt. „Karate dla początkujących i zaawansowanych”, który służy jako podręcznik rzeszom ćwiczących w Polsce i innych krajach.

Autorem tego podręcznika jest założyciel stylu Karate Tsunami  soke Ryszard Murat 10 dan.

powyżej  strona 275 z tej książki (wydanie II, Warszawa 2008), która ukazuje między innymi dwie fotografie, przedstawiające przykłady wykorzystania krzesła w obronie przed atakiem nożem (ale – co warto podkreślić – tylko jako przykłady wielu możliwości użycia krzesła).

Pokaz ten przedstawili:

shihan Andrzej Kaczmar 7dan, który wystąpił jako broniący się przed atakami,
sensei Kamil Kaczmar 1 dan, który wystąpił jako atakujący.

Shihan Andrzej Kaczmar 7 dan przedstawiony został w programie jako prezes Sląskiego Centrum Karate Tsunami i wicemistrz świata w karate. Przygotowany w ekspresowym tempie program wyemitowany został w TVN Fakty jeszcze tego samego dnia, w poniedziałek 28 stycznia 2013 roku o godz. 19:00, czyli w czasie tak zwanej najwyższej oglądalności. Obejrzało go kilka milionów widzów. Program obejrzało między innymi – jak wynika z otrzymanych informacji – większość instruktorów Karate Tsunami i ich uczniowie, a także większość instruktorów innych stylów w Polsce.

Program ten przygotował red. Paweł Abramowicz, a prowadził, zapowiadał i komentował znany red. Kamil Durczok.  

Program składał się z kilku części. W pierwszej części przedstawiono, jak kilkudziesięciu polityków na Dominikanie walczy z użyciem krzeseł. W programie podkreślano, że – jak to widać – politycy mogą ze sobą walczyć nie tylko na słowa, z użyciem pięści, ale także krzeseł. Stawiano również pytania, czy polscy politycy i parlamentarzyści potrafiliby użyć w walce krzesła, i przede wszystkim czy byliby w stanie obronić się przed atakiem krzesłem.

Różne sceny z walki krzesłami w wykonaniu polityków na Dominikanie.

W drugiej części programu ukazano zaprezentowane przez shihan Andrzeja Kaczmara 7 dan i jego syna sensei Kamila Kaczmara 1 dan przykłady ataku i obrony z użyciem krzesła, stosowane w Karate Tsunami. Starcia te były wykonane bardzo realnie, a zaprezentowane techniki silne, precyzyjne i skuteczne.

Podkreślić jednak należy, że były to tylko przykłady takich starć, ponieważ przedstawiciele Karate Tsunami mogliby starcia takie prezentować godzinami, przedstawiając różne formy i warianty użycia krzesła w ataku, obronie i kontrataku. W trakcie krótkiego pokazu nie jest możliwe ukazanie całego repertuaru walki krzesłem, zatem przedstawiono tylko kilka przykładów tych starć.   W programie TVN Fakty ukazano salę treningową (jap. dojo) Śląskiego Centrum Karate Tsunami w Bytomiu ul. Korczaka 1  z charakterystycznym dla Karate Tsunami wyposażeniem i wystrojem.

Jednym z elementów tego wystroju jest umieszczone w najbardziej honorowym miejscu kakemono – tradycyjny zwój z wykaligrafowanymi ideogramami stylu Karate Tsunami. Autorem tej artystycznej kaligrafii jest najsłynniejszy w Polsce japonista – nauczyciel języka japońskiego sensei Okazaki Tsuneo, profesor Uniwersytetu Warszawskiego i w przeszłości nauczyciel soke Ryszarda Murata 10 dan.     Program ten i pokaz przedstawicieli Karate Tsunami obejrzało kilka milionów telewidzów. Wskutek tego stał się on wielką reklamą i tym samym sukcesem naszego stylu.    Z opinii, jakie przekazano nam z całego kraju, wynika, że przedstawiony przez przedstawicieli Karate Tsunami w programie TVN Fakty pokaz walki z użyciem krzesła został bardzo pozytywnie odebrany przez wszystkich telewidzów, nie tylko przez osoby zainteresowane sztukami walki, ale również przez osoby postronne, także przez rodziców ćwiczących.

W komentarzach podkreśla się, że sztuka walki karate pokazana została nie jako zwykłe i bezmyślne mordobicie, lecz jako wyrafinowana sztuka, w której uczy się skutecznych sposobów obrony przed atakiem różnymi przedmiotami. Sposobów obrony skutecznych i przydatnych, gdyż – jak potwierdziła to bijatyka polityków na Dominikanie – że także krzesło, tak jak wiele innych przedmiotów, może być użyte w walce.

Sukces Karate Tsunami w następstwie tego wydarzenia jest też tym większy z tego względu, że ukazany w programie TVN Fakty pokaz uświadomił wielu osobom ćwiczącym różne style, jak i co powinno być ćwiczone na treningach, o ile faktycznie mają one przygotowywać do realnej walki i obrony przed napaścią.